Újabb elemmel bővül a kaposvári biogázfejlesztő
Energiaigényének több mint felét biogázból fedezi a jövőben a Magyar Cukor Zrt. (MC) egyetlen megmaradt, kaposvári cukorgyárában. A helyi fejlesztés részeként ugyanis 220 millió forintos – 90 milliós uniós támogatással kiegészített – beruházással a már meglévő biogáz-termelő berendezésének hatékonyságát növelő utófermentálót épített – mondta el Hájos László a Biogáz Fejlesztő Kft. ügyvezetője a fejlesztés január 5-én tartott projektnyitó-rendezvényén és sajtótájékoztatóján.
– Kaposváron a 2000-es évek eleje óta kutatjuk, hogyan lehetne kiváltani a cukorgyár földgáz-felhasználását – mesélt a fejlesztés elindulásáról Hájos László a sajtótájékoztatón. – Ennek érdekében a Magyar Cukor Zrt. projektcéget alapított – a Biogáz Fejlesztő Kft-t, amely saját kutatási programja alapján fejlesztette ki az alternatív energia előállítására alkalmas technológiát.
– 2007-től üzemelnek a kaposvári gyár telephelyén a cukortermelés melléktermékeinek felhasználására épülő biogáz-termelő berendezések, amit egy új utófermentor megépítésével kívánnak még hatékonyabbá tenni. A projekt minden elemében megfelelt a Környezet És Energia Operatív Program keretében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt Megújuló energia alapú villamosenergia-, kapcsolt hő- és villamosenergia-, valamint biometán-termelés elnevezésű pályázat felhívásának. Az elnyert kilencvenmillió forintos uniós támogatásból egy utófermentort létesítenek a cukorgyár területén – tette hozzá Hájos László.
– A cukorgyár biogáz termelésének ötlete akkor született meg – tette hozzá Nagyné Szendefy Judit, a kutatást irányító szakember –, amikor a cukorrépa-feldolgozás után visszamaradó répaszeleteket egyre kevésbé tudták hasznosítani a mezőgazdaságban, ugyanis a nagyüzemi szarvasmarha-tenyésztés egyre inkább visszaszorult. Félő volt, hogy a cukorgyártásban eddig melléktermékként kezelt répaszelet egyszerű hulladékká válik. Saját kutatásaink során sikerült a répaszeletekből úgynevezett fermentációs eljárással biogázt termelni. A kísérleti berendezéssel szerzett tapasztalatok hasznosítására két, egyenként 12 ezer köbméter térfogatú fermentort építettünk, amelyek 2007-től termelnek a gyár üzemeltetésében felhasznált energiát.
A kutatásokkal azonban ekkor sem álltak le, időközben ugyanis további elemzések és vizsgálódások igazolták, hogy a már megépített és működő fermentorokból távozó – eddig nem hasznosított – fermentléből további biogáz nyerhető ki. Ennek feldolgozásához volt szükség a meglévő kapacitás utófermentorral való kiegészítésére.
– A bővítésnek jelentős környezetvédelmi hatása is van, hiszen a fermentlé további feldolgozásával javítja a helyi szennyvízkezelés hatásfokát. Az eddigi kísérletek alapján arra lehet számítani, hogy az MC kaposvári telephelyén megépülő utófermentor várható biogáz termelése naponta hétezer köbméter lesz – beszélt a várható eredményekről Hájos László.
A cég biogázzal váltaná ki a cukorgyártás energiaigényét: amennyiben a tervek maradéktalanul megvalósulnak, 2013-tól erre sor kerülhet, ami évente mintegy 3 milliárd forintos megtakarítást jelenthet az MC-nek.
Környezet És Energia Operatív Program keretében a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség által kiírt a Megújuló energia alapú villamosenergia-, kapcsolt hő- és villamosenergia-, valamint biometán-termelés pályázat (Kódszám: KEOP-2009-4.4.0)
Kedvezményezett: Biogáz Fejlesztő Kft.
Közreműködő szervezet: Energia Központ Nonprofit Kft.
© 2010 Biogáz Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság - Minden Jog Fenntartva I 7400 Kaposvár, Pécsi utca 10-14. I
Tel.: +36 42 321-456, Fax: +36 42 321-345 I