Cégünkről
Projektjeink
Szabályozási környezet
Sajtószoba
Linkek

A biogáz előállítása


A biogáz előállításának alapanyagai a mezőgazdasági, élelmiszeripari termelésből, valamint a kommunális hulladékból kerülnek ki.


- mezőgazdaságból származó másodlagos biomassza (elsősorban állati eredetű szerves trágya),

- mezőgazdasági melléktermékek,

- élelmiszeripari melléktermékek,

- biomassza céljára termelt növények,

- kommunális hulladék szerves része,

- települési szennyvíziszap.


A biogáz szerves massza bomlásakor keletkezik, metanogén mikroorganizmusok anyagcseretermékeként. A bomlási folyamat négy szakaszban, de időben és térben nem elkülönülten megy végbe:


- első szakasz: fakultatív anaerob baktériumok a makromolekuláris szerves anyagokat (fehérje, szénhidrát, zsír, cellulóz) kismolekulájú termékekké bontják,

- második szakasz: savképző baktériumok szerves savakat, szén-dioxidot, hidrogént és aminosavakat hoznak létre,

- harmadik szakasz: ecetsav-baktériumok működéséből acetát, szén-dioxid és hidrogén keletkezik,

- negyedik szakasz: metanogén mikroorganizmusok hatására metán, szén-dioxid és víz képződik.


A biogáz termelő rendszerben a nyersanyagot nagy térfogatú tárolómedencébe gyűjtik, hogy a reaktor (erjesztő-kamra) folyamatos ellátását biztosítsák. A higiéniai szempontból aggályos anyagokat (ételmaradék, vágóhídi hulladék) előzőleg tartályokban 70°C hőmérsékleten előkezelik. A reaktor folyadék- és gázszigetelt tartály, amelyben keverő berendezés akadályozza meg a leülepedést. Az anaerob baktériumos, gázfejlődéssel járó erjedés időtartama hőmérsékletfüggő: 30 - 40°C-on 15 - 25 nap, de 50 - 60°C-on ennél rövidebb.


Az időtartam természetesen függ a betáplált szerves anyag mennyiségétől és minőségétől is, ez nagyobb rendszerekben 40 - 50 nap is lehet. A reaktor hőmérsékletének szabályozása a hőcserélőn keresztül történik. A szervesanyag-tárolók és a reaktorok legtöbbször betonból készülnek és a jobb hőmérséklettartás érdekében földbe ágyazottak.


A gyártás során keletkezett biogázt megfelelő komprimálás (összenyomás, sűrítés) után kedvező hatásfokkal lehet gázmotorban vagy kazánokban eltüzelni. A gázmotorral lehet elektromos energiát és kapcsoltan hőenergiát is termelni távfűtésre, használati melegvíz előállításra stb. A biogáz tisztítására külön figyelmet fordítanak, kén-dioxid mosót alkalmaznak akkor, ha kén-hidrogén keletkezésével is számolni kell. Így elérhető, hogy a felhasználáskor keletkező égésgázok nem, vagy csak határérték alatt tartalmaznak kén-dioxidot. A biogáz-gyártás célja mindig kettős, környezetvédelmi és energetikai jellegű.


Mi a biogáz?
Környezeti
előnyök

© 2010 Biogáz Fejlesztő Korlátolt Felelősségű Társaság - Minden Jog Fenntartva I 7400 Kaposvár, Pécsi utca 10-14. I

Tel.: +36 42 321-456, Fax: +36 42 321-345 I

Impresszum